Podpowiadamy: dlaczego efektywność energetyczna jest istotna.
Każdy inwestor planujący budowę swojego idealnego domu powinien pamiętać o kilku kluczowych aspektach na które musi zwrócić uwagę. Oprócz niezwykle istotnej lokalizacji działki na której ma zostać wybudowany dom czy źródła finansowania – najważniejszy jest optymalny wybór projektu domu.
Co to oznacza w praktyce? Poza walorami architektoniczno-estetycznymi czy funkcjonalnością, kluczowa jest efektywność energetyczna budynku. Dlaczego? Ponieważ to dzięki niej domownicy będą czuć się komfortowo, a rachunki za ogrzewanie nie obciążą domowego budżetu.
Byłoby idealnie, gdyby projekt domu spełniał nie tylko wymogi głównego inwestora, ale wszystkich domowników. Większość osób szukających projektu domu całą swoją uwagę skupia na walorach architektonicznych domu i jego funkcjonalności, ale niezbędne jest szersze spojrzenie. Istotne, aby wziąć pod uwagę efektywność energetyczną budynku. Aktualnie projekty renomowanych pracowni architektonicznych zapewniają właściwą charakterystykę cieplną oraz mikroklimat wnętrz zarówno domów murowanych, jak i szkieletowych, czy tych z konstrukcji żelbetowej. Dlatego kluczowe jest, aby inwestor konsekwentnie realizował założenia projektu.
- Aby osiągnąć cele zamierzone przez projektanta, niezbędna jest profesjonalna realizacja projektu. Dlatego, zgodnie z opinią ekspertów budowlanych, wyłącznie zastosowanie materiałów producenta wskazanego w projekcie, a następnie wykonanie robót budowlanych zgodnie z wymaganą technologią, daje gwarancję jego realizacji z sukcesem – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki. – Jeśli inwestor wybiórczo stosuje zapisane w projekcie materiały i systemy izolacyjne to niestety musi mieć świadomość, że może nie osiągnąć planowanej efektywności energetycznej domu. Ponieważ wykorzystanie do realizacji tańszych izolatorów może znacząco wpływać na obniżenie jakości ocieplenia, a co za tym idzie komfortu cieplnego pomieszczeń. Krótko mówiąc takie produkty niestety często nie spełniają zadeklarowanych przez producenta parametrów.
Wybór styropianu – co zrobić, jeśli nie zapisano go w projekcie?
Jeśli wybrany projekt nie zawiera konkretnej nazwy producenta styropianu, a uwzględniona jest jedynie jego ogólna charakterystyka - eksperci zalecają, by wybierać produkty z rekomendacjami Instytutu Techniki Budowlanej (ITB). Najbezpieczniej jest wybrać markowy styropian wysokiej jakości, o parametrach zgodnych z deklaracją producenta. Jak to sprawdzić? Najskuteczniejszą metodą, aby zweryfikować czy płyty styropianowe spełniają deklarowane przez producenta parametry, jest sprawdzenie danego producenta na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w zakładce „Wyniki badań próbek wyrobów budowlanych”.
- Jako lider rynku dbamy o najwyższą jakość naszych styropianów. Płyty Termo Organiki nie tylko posiadają unikatowe rekomendacje ITB, ale możemy się również pochwalić siedemnastoma pozytywnymi wynikami podczas siedemnastu kontroli państwowego nadzoru budowlanego (GUNB oraz WINB). To niespotykany sukces na naszym rynku materiałów budowlanych. Raz jeszcze podkreślę, że wyłącznie wysokie parametry jakościowe styropianu w połączeniu z rzetelnym wykonawstwem dają gwarancję trwałości i stabilności całego systemu ocieplenia, który przyniesie oczekiwane oszczędności energii – podkreśla Krzysztof Krzemień.
Warto pamiętać, że poza płytami styropianowymi do przeprowadzenia termomodernizacji niezbędne są również takie materiały, jak: kleje, tynki, grunty, siatki oraz farby stanowiące kompletny system ociepleń. Należy mieć na uwadze, że jedynie użycie kompletnego systemu ociepleń daje gwarancję właściwej pracy całego układu, jak i jego trwałość, a także skuteczne obniżenie kosztów ogrzewania domu.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.termoorganika.pl