Ogrodzenie posesji jest jej wizytówką, gdyż to pierwszy element, jaki jest widoczny z zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że przy wyborze rodzaju ogrodzenia nie należy kierować się jedynie estetyką – ogrodzenie musi być przede wszystkim funkcjonalne, wytrzymałe, chronić przed hałasem, zapewniać prywatność oraz bezpieczeństwo.
Wybór konkretnego ogrodzenia zależy od indywidualnych preferencji inwestora, a także od stylistyki posesji. Nowoczesne budownictwo wymaga nieco innych ogrodzeń niż domy wykonane w stylu klasycznym. Chodzi o to, by ogrodzenie było uzupełnieniem posesji i stanowiło jedną całość zarówno z budynkiem mieszkalnym, jak i z różnymi elementami ogrodowej architektury.
Zanim zaczniemy wybierać ogrodzenie wedle własnych potrzeb czy upodobań estetycznych, warto najpierw zajrzeć do planu zagospodarowania przestrzennego danego terenu. Nie zawsze bowiem właściciel nieruchomości może sobie pozwolić na wybór dowolnego ogrodzenia. Na niektórych terenach zabronione jest budowanie pełnych ogrodzeń – czasem jest to podyktowane względami estetycznymi, jednak częściej koniecznością ochrony ekosystemów. Trzeba bowiem umożliwić migrację małych zwierząt. Wtedy ogrodzenie musi być ażurowe, a na pełne mury można pozwolić sobie jedynie na niewielkich odcinkach ogrodzenia, na przykład na narożach lub tuż przy furtce. Choć jest to pewne ograniczenie, wybór różnego rodzaju ogrodzeń jest na tyle duży, że bez problemu można znaleźć stylowe i estetyczne ogrodzenie, które nie będzie niezgodne z przepisami.
Bardziej solidne ogrodzenie przy ulicy
Wybór konkretnego ogrodzenia powinien być również podyktowany lokalizacją posesji. Jeśli znajduje się ona z dala od głównych i często uczęszczanych ulic, można sobie stawiać ogrodzenie praktycznie dowolne. Jednak na wielu osiedlach domów jednorodzinnych budynki znajdują się tuż przy ulicy. Wtedy trzeba liczyć się z tym, że ogrodzenie w czasie deszczowej pogody czy po opadach śniegu będzie nieustannie narażone na ochlapywanie przez przejeżdżające samochody. Powinno więc ono być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które nie będą ulegały uszkodzeniom czy zniekształceniom pod wpływem wilgoci. Co więcej, muszą to być materiały łatwe do ewentualnego czyszczenia. W takich warunkach dobrym rozwiązaniem może być również posadzenie wokół ogrodzenia żywopłotu, który nie tylko zwiększy prywatność użytkowników posesji, ale również zatrzyma ewentualną wodę czy zanieczyszczenia z ulicy.
Na rynku materiałów ogrodzeniowych wybór jest ogromny. Zanim zdecydujemy się na konkretny materiał, warto przede wszystkim poznać wszystkie jego wady, zalety, a także właściwości konstrukcyjne. Materiały różnią się nie tylko wyglądem, ale również jakością oraz ceną. Wybór ogrodzenia zawsze więc powinien być decyzją indywidualną.
Ogrodzenia drewniane
Naturalne drewno doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku budynków w stylu klasycznym, jak i nowoczesnych. Wszystko zależy od tego, z jakiego drewna zostanie wykonane, w jaki sposób deski zostaną połączone oraz jakie dodatkowe materiały zostaną wykorzystane do wykonania ogrodzenia. Drewniane ogrodzenie może mieć postać pionowych sztachet, desek montowanych poziomu lub różnego rodzaju ażurowych konstrukcji. Wybór jest dosyć duży, zarówno pod względem rodzaju drewna, jak i jego kolorystyki. Trzeba jednak pamiętać, że naturalne drewno jest materiałem ulegającym korozji biologicznej oraz narażonym na uszkodzenia pod wpływem działania negatywnych warunków pogodowych. Aby drewniane ogrodzenie prezentowało się zawsze jak nowe, należy je regularnie konserwować oraz impregnować za pomocą specjalnie do tego celu przeznaczonych środków.
Ogrodzenie z cegły
Ogrodzenia murowane z cegieł doskonale pasują do budynków wykonanych w stylu klasycznym, które mają prosty kształt, symetryczny układ i tradycyjne pokrycie dachowe w postaci ceramicznych dachówek. Elegancka i stylowa cegła będzie w takim przypadku bardzo dobrym materiałem na ogrodzenie. Jednym z najpopularniejszych materiałów na ogrodzenie murowane jest cegła klinkierowa, która dostępna jest w różnych rozmiarach i kolorach. Dzięki temu można idealnie dopasować kolorystycznie ogrodzenie do budynku. Nowoczesne cegły klinkierowe są bardzo wytrzymałe, odporne na działanie mrozu i wiatru, a także na uszkodzenia mechaniczne czy zarysowania. Co więcej, klinkier jest łatwy do utrzymania w czystości oraz odporny na wnikanie brudu. Nie blaknie też pod wpływem działania promieni słonecznych – ogrodzenie klinkierowe będzie więc przez wiele lat wyglądało tak, jak nowe.
Ogrodzenia z kamienia
Kamienne ogrodzenia doskonale będą się komponować z budynkami w stylu klasycznym lub rustykalnym. Można je tworzyć z kamieni ciosanych, łupanych, polnych lub otoczaków. Od tego, jaki rodzaj kamienia wybierzemy, zależy efekt końcowy. Każdy kamień wymaga bowiem nieco innej obróbki i właściwego murowania. Jeśli wybieramy kamienie ciosane, z większych elementów układa się ściśle przylegające do siebie lico muru, natomiast mniejsze kamienie służą do wypełnienia środka. W przypadku kamieni łupanych sposób ich układania jest zbliżony do murowania ze zwykłej cegły – układa się je po prostu warstwami. Jeśli natomiast decydujemy się na kamienie polne, można je układać dowolnie, dzięki czemu otrzymamy bardzo naturalnie wyglądający mur. Ogrodzenia kamienne doskonale łączą się też z metalem, tworząc ciekawą kompozycję na granicy posesji. W tej sytuacji przęsła wykonuje się z kamieni, natomiast przestrzeń między przęsłami wypełniana jest kutymi elementami metalowymi.
Ciekawą formą ogrodzenia kamiennego może być konstrukcja wykonana z użyciem gabionów, czyli prostokątnych metalowo-siatkowanych klatek, których wnętrze wypełnia się drobnymi kamieniami. Gabiony świetnie się sprawdzają nie tylko do grodzenia posesji, ale również jako elementy małej architektury ogrodowej.
Ogrodzenia betonowe
Ich zaletą jest przede wszystkim trwałość, wytrzymałość i solidne wykonanie. Nie bez znaczenia jest również cena – ten typ ogrodzeń jest dosyć tani w porównaniu do ogrodzeń wykonanych z innych materiałów. Nic więc dziwnego, że ogrodzenia betonowe cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Wybierają ją zarówno właściciele prywatnych posesji, jak i osoby, które chcą ogrodzić budynki firmowe. Niestety, ogrodzenia betonowe mają jeden poważny minus – kiepsko u nich z estetyką. Zwykły beton nie prezentuje się ani efektownie, ani stylowo, nawet jeśli pomalujemy go na efektowne kolory. Jeśli interesuje nas solidne, betonowe ogrodzenie, warto rozejrzeć się w ofercie producentów nowoczesnych płyt betonowych, którzy oferują szeroki wybór ogrodzeń imitujących inne materiały. Ciekawym rozwiązaniem może więc być ogrodzenie imitujące drewniane deski, które łączy w sobie estetykę i naturalny wygląd drewna z wysokimi parametrami technicznymi betonu. Efekt wizualny może być bardzo ciekawy.
Ogrodzenia metalowe
W odróżnieniu od ogrodzeń wykonanych z innych materiałów, ogrodzenia metalowe są bardzo lekkie. Najprostszym ogrodzeniem z metalu jest oczywiście siatka, jednak ma tak niskie walory estetyczne, że mało kto decyduje się na taki rodzaj grodzenia posesji mieszkalnej. Świetnie natomiast prezentują się metalowe ogrodzenia kute, które należą do dzieł kowalstwa artystycznego. Są efektowne, doskonałej jakości, ale przy tym dosyć drogie. Wykonywane są bowiem na specjalne zamówienie. Nieco tańsze konstrukcje metalowe to natomiast żeliwne płoty odlewane w formach. Dostarcza się je na posesje w postaci gotowych prefabrykatów, które należy jedynie połączyć w całość.
Żywopłot
Żywopłot jako jedyna forma ogrodzenia posesji jest bardzo popularny na zachodzie Europy oraz w Stanach Zjednoczonych, czyli tam, gdzie obywatele mają dosyć wysokie poczucie bezpieczeństwa. Jednak w naszych polskich warunkach daleko nam jeszcze do takiego spokoju. Jeśli wybieramy żywopłot, najczęściej jest on połączony z innym rodzajem ogrodzenia. Żywopłot doskonale sprawdzi się, jeśli posadzimy go wzdłuż linii granicy działki. Rośliny powinny być posadzone dosyć gęsto, dzięki czemu z biegiem czasu stworzą zwartą zieloną ścianę, która ochroni mieszkańców posesji przed wścibskimi oczami sąsiadów oraz przechodniów.
Ogrodzenia kompozytowe
Na zakończenie wyliczania materiałów ogrodzeniowych należy wspomnieć o pewnego rodzaju nowości, czyli ogrodzeniach kompozytowych. To innowacyjne rozwiązanie, choć ma sporo zalet, jest póki co niedoceniane przez inwestorów. Ogrodzenia kompozytowe łączą w sobie naturalność i estetykę prawdziwego drewna z trwałością, solidnością oraz szerokimi możliwościami plastycznymi, jakie daje tworzywo sztuczne. Dostępne są w postaci paneli ogrodzeniowych, które można bez problemu ze sobą montować. Producenci tego rodzaju rozwiązań gwarantują, że ich produkty mają doskonałą trwałość i wytrzymałość, są łatwe w czyszczeniu i odporne na działanie negatywnych czynników atmosferycznych. Choć ogrodzenia kompozytowe do złudzenia przypominają drewno, nie mają żadnych wad drewna – nie pęcznieją, nie ulegają rozwarstwieniu ani nie pękają.