Jesteś na etapie tworzenia garażu do projektu swojego domu? Warto zatem rozeznać się, które garaże są dziś najczęściej budowane i który z nich będzie najbardziej odpowiedni pod działkę, jaką posiadasz! Co jeszcze warto wiedzieć o projektach garaży?
Na co pozwala budowa garażu wolnostojącego?
Jeśli masz dużą działkę budowlaną, warto będzie przejrzeć wówczas projekty garaży wolnostojących. Taki garaż będzie mógł nie tylko zmieścić pojazd rodzinny (lub nawet dwa), ale też stać się pomieszczeniem do celów rekreacyjnych bądź gospodarczych. Dzięki wybudowaniu garażu jako osobnego budynku, do domu nie będą też wlatywały zapachy z garażu, a także hałas. Możesz odizolować garaż od swojego domu jednorodzinnego, a także uzyskać dzięki niemu dwie różnorodne bryły. A może chcesz postawić garaż jeszcze zanim zaczniesz budowę domu? Wówczas będziesz mógł go wykorzystać jako składzik na materiały budowlane! Sprawa wyglądać będzie dobrze kiedy chcesz odłożyć budowę garażu na później – wolnostojący projekt garażu może poczekać, aż zbierzesz na niego odpowiednią ilość pieniędzy.
Garaż wolnostojący najlepiej będzie wybudować przy wjeździe na teren domu. Jeśli jednak nie posiadasz dużej posesji, to garaż przypadkowo może… zasłonić dom! Może go nawet zdominować swoimi gabarytami, co nie wygląda dobrze. W takim przypadku, warto będzie postawić go blisko domu i połączyć z domem np. chodnikiem. Przy długiej i wąskiej działce, lepiej będzie usadowić garaż z na tyłach domu.
W jaki sposób dopasować projekt garażu?
Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj garażu chciałbyś mieć – wolnostojący, wkomponowany w dom czy dostawiony do niego. Trzeba też wiedzieć, ile aut powinno się w nim mieścić oraz ile chcesz posiadać bram wjazdowych. A może chcesz posiadać w garażu miejsce nie tylko na samochody, ale też np. warsztat do majsterkowania. Wówczas projekty garaży należy dobierać pod oczekiwania, aby móc w przyszłości cieszyć się jego zaletami i jak najlepiej wykorzystać.
Rzecz jasna, najważniejszą rolę pełni wymiar działki, ale też jej ułożenie pod względem stron świata. Liczy się również fakt, jak zagospodarujesz całą swoją posesję. Wszystkie te czynniki będą wpływały na to, jakiego rodzaju garaż będziesz mógł ostatecznie postawić na terenie działki. Podczas jego planowania, weź również pod uwagę:
- umiejętność poruszania się samochodem każdego zmotoryzowanego domownika,
- posturę domowników,
- sprawność fizyczną domowników,
- dostęp do instalacji elektrycznej i systemu wentylacyjnego.
Garaż połączony z domem jednorodzinnym
Łączenie garażu z bryłą domu jest dziś bardzo popularnym rozwiązaniem. Dzięki temu można bowiem zaoszczędzić miejsce na działce, a także ograniczyć koszta budowy. Takie projekty garaży są również bardzo wygodne, gdyż można wsiąść do pojazdu bez względu na to, jaka pogoda panuje na zewnątrz. Warto będzie, w czasie planowania całego układu domu jednorodzinnego, pamiętać jednak o sposobie połączenia garażu z domem jednorodzinnym. Możesz także wyodrębnić garaż i umieścić go nie tylko z boku, ale też z przodu czy z tyłu domu. Oczywiście, nadal będzie to zależało od wymiarów działki budowlanej, a także jej planu zagospodarowania. Kolejnym rozwiązaniem będzie zaprojektowanie garażu na poziomie piwnicy – dzięki temu nie będziesz ingerować w kształt projektu domu i tracić pieniędzy na pokrywanie garażu dachem. Jednak, minusem są koszty budowy takiego garażu – trzeba będzie bowiem wykonać podpiwniczenie, by taki móc postawić. A to już wcale… niemała kwota!
A może jednak… wiata garażowa?
Jest to świetna alternatywa dla garaży, jakie wymieniliśmy wyżej. Nie będzie to taki sam garaż, jak zabudowany. Jednak, wiata garażowa posiada również bardzo dużo zalet. Po pierwsze, jest niedroga. Po drugie, jeśli nie będzie to wiata przekraczająca aż 50 m2 zabudowy , nie będziesz potrzebował żadnego pozwolenia na jej budowę. Wystarczy, że zgłosisz chęć jej wybudowania odpowiednim organom. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza na niewielką, wąską parcelę. Po trzecie, przestrzenna i ażurowa konstrukcja na pewno nie przytłoczy bryły domu jednorodzinnego. Możesz również wykorzystać wiatę jako garaż tymczasowy – czekając na możliwości, gdy będziesz mógł wybudować murowaną wersję.
Pamiętaj, że niezależnie od tego, jakie projekty garaży przypadną Ci do gustu najbardziej, warto będzie się zdecydować na jeden z nich. Dzięki niemu zwiększysz bowiem komfort korzystania z auta, a także ochronisz je przez wilgocią, zimnem czy skrobaniem szyb zimą! Dzięki garażowi lepiej będzie też przechowywać niektóre akcesoria samochodowe, nie zakłócając porządku w domu i ciesząc się jego pełną funkcjonalnością!