Dom bez garażu nie należy do popularnych rozwiązań w polskim budownictwie. Najczęściej spotykane są garaże zespolone z bryłą budynku. Jednak projekt domu bez garażu nie oznacza, że nie możemy go dobudować. Jakie są korzyści projektu domu bez garażu?
Wielkość działki
O obecności i wielkości garażu często decyduje kształt i rozmiar działki budowlanej. Jeśli mamy do dyspozycji wąskie i małe parcele, czasami warto zrezygnować z garażu, żeby dom był większy. Garaż połączony z domem zabiera też sporą część ogrodu.
Plusy domów bez garażu
Ze względu finansowych warto rozważyć projekt domu bez garażu. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na wykończenie domu czy elewację. Garaż nie jest najważniejszym pomieszczeniem w domu, dlatego jego budowę można odłożyć w czasie. Można go dobudować po skończeniu budowy domu. Warto pamiętać, że metr kwadratowy garażu kosztuje prawie tyle samo co metr w pokoju dziennym. Dom bez garażu sprawdzi się również dla osób starszych, które nie posiadają samochodu. Zamiast garażu można wtedy urządzić spiżarnię, bawialnię dla wnuków, lub uzyskać dodatkowy pokój. W tym projekcie zamiast garażu powstał kolejny pokój
Wiata albo garaż wolnostojący
Jeśli ktoś zdecyduje się na dom bez garażu i nie będzie zadowolony z tego rozwiązania, to zawsze można pomyśleć o wolnostojącym garażu albo o wiacie. To pierwsze rozwiązanie pozwala zaoszczędzić pieniądze. Odchodzą koszty związane z fundamentami, ścianami, podłogą, bramą garażową, ociepleniem, oknem. Wiata tak jak garaż umożliwia pozostawienie samochodu w zadaszonym miejscu. Wiaty budowane są z drewna konstrukcyjnego. Zadaszenie można wykonać z tego samego materiału, co dach domu i odcień drewna dopasować kolorystycznie do domu. Dzięki temu wiata będzie się ładnie komponować z posiadłością.
Wiata garażowa nawiązująca do stylu domu
Innym rozwiązaniem jest wybudowanie wolnostojącego garażu, który będzie idealny dla działek wąskich i długich. Taki garaż powinien być dopasowany do architektury domu i nawiązywać do jego stylu. Takie rozwiązanie umożliwia odseparowanie pomieszczeń gospodarczych od mieszkalnych. Dzięki temu do domu nie przedostaje się zapach spalin.