Podczas budowy domu prawie każdy zastanawia się nad tym, jak można byłoby choć trochę ograniczyć związane z budową koszta. Oszczędzanie jest czasochłonne, jednak jak najbardziej możliwe. Na czym więc możesz zaoszczędzić podczas budowania domu? Podpowiadamy!
Oszczędności związane z działką
Jeśli jesteś na etapie wybierania działki, pamiętaj – im dalej od centrum będzie ona położona, tym będzie tańsza. Oczywiście, wiele zależeć będzie też od danego miasta – te bardziej znane tereny będą automatycznie podnosić cenę terenu pod budowę. Rzecz jasna, cena działki będzie zależna nie tylko od jej odległości od centrum. Znaczenie ma również orientacja przyszłego domu względem stron świata. Działki z wjazdem od północy są zazwyczaj nieco droższe od tych z wjazdem od południa. Dlaczego tak jest? No cóż, one są bowiem powszechnie uznawane za korzystniejsze.
Wpływ na cenę działki ma również jej kształt. Najdroższe będą działki proporcjonalne, czyli zbliżone kształtem do prostokąta – te wydłużone albo nieregularne bywają zazwyczaj o wiele tańsze. Na taką działkę trudniej będzie jednak znaleźć tani projekt gotowy – choć dobry architekt poradzi sobie nawet z takim zadaniem! Bardzo ważne okazuje się też uzbrojenie działki. Niewątpliwie zaoszczędzisz też na gruncie, który nie ma podłączenia do kanalizacji.
Jakie ogrodzenie wybrać, by było taniej?
Możesz zdecydować się na ogrodzenie tymczasowe albo stałe. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu kosztów, warto będzie postawić na tę pierwszą opcję – np. w formie tańszego płotu ze sztachet. Możesz także postawić na kompromis między solidnym, a tymczasowym ogrodzeniem – np. w formie ogrodzenia betonowego. Jest ono stosunkowo tanie, solidne i łatwe do postawienia. Mogą to być też panele z siatki ogrodzeniowej, jeżeli wygląd betonowego ogrodzenia Cię zwyczajnie przeraża.
Oszczędzanie na projekcie domu
Dzięki odpowiednio dobranemu projektowi domu, oszczędności będą największe. Nie musisz go oczywiście kupować możliwie najtaniej! Wybieraj go jednak tak, aby inwestycja była dostosowana do Twojego budżetu, jaki obecnie posiadasz. Jeśli ma być naprawdę tanio, poszukaj projektu, który będzie miał najkorzystniejszy stosunek długości ścian do powierzchni wewnętrznej – a więc, powinno w nim być mniej fundamentów, mniej ścian zewnętrznych do zbudowania i prosty dach. Taki dom będzie generował też w przyszłości niższe wydatki na ogrzewanie. Może być to chociażby dom parterowy.
Czy da się zaoszczędzić na oknach?
Oczywiście, że tak! Ważne tylko, by nie stosować wówczas wielu okien – więcej okien to bowiem znacznie większe wydatki w procesie budowy domu. Dodatkowo, przez dużą ilość okien będzie uciekała równie duża ilość energii. Pamiętaj jednak, żeby nie rezygnować na siłę z jasnego wnętrza, ale zaplanować okna rozsądnie. Zamiast wielu małych okien, zdecydowanie lepsze będzie jedno duże przeszklenie. Koszt jego zakupu przy takiej samej powierzchni szyb będzie wtedy niższy, a wnętrze będzie lepiej wyglądać. W dobrym projekcie liczbę okien można ustalić na racjonalnym poziomie i to bez rezygnowania z wygody czy też ładnego wyglądu budynku!
Układ wnętrz w domu kontra oszczędności
Układ wnętrz, liczba drzwi i ścian działowych również mają duży wpływ na koszty budowy. Im mniej będzie ścian działowych czy drzwi, tym… taniej! Decydując się na kuchnię otwartą na salon, zyskasz przestrzeń większą i jednocześnie bardziej ekonomiczną. Warto unikać także długich korytarzy. Zwróć również uwagę na wielkość kotłowni – możesz całkowicie jej uniknąć, kiedy kupisz działkę z przyłączem gazowym lub możliwością budowy takiego przyłącza. Łazienki i WC są to z kolei pomieszczenia, które wymagają wentylacji. Jeżeli ma być więc oszczędnie, w projekcie domu (zwłaszcza piętrowego) pomieszczenia sanitarne powinny być umieszczone jedno nad drugim po to, żeby bezproblemowo korzystały z jednego komina i pionów.
Jeśli naprawdę chcesz zaoszczędzić, warto będzie też zrezygnować całkowicie z kominka. Zwłaszcza, jeżeli dom wymaga budowy oddzielnego komina, a nie będzie on głównym źródłem ogrzewania domu. Zdecydowanie warto zrezygnować też z piwnicy. Jej budowa jest o połowę droższa od pomieszczeń na poziomie zero. Nawet, jeśli chcesz mieć kotłownię węglową, warto zbędzie zaplanować ją na parterze, a nie pod ziemią.
Jak to jest z oszczędzaniem na materiałach budowlanych?
Nigdy nie kupuj materiałów niepewnego pochodzenia lub ze źródeł, jakie nie są sprawdzone. Kupuj materiały wyłącznie, jeśli znasz producenta i jest on polecany np. przez Twoich znajomych. Warto znaleźć taki skład budowlany lub hurtownię, która będzie lokalną. Często warto zdać się też na Wykonawcę i to jemu powierzyć zakupy. Oczywiście tylko wówczas, gdy posiadasz do niego pełne zaufanie. Pamiętaj też o kosztach transportu – bo co będzie Tobie po tańszych o grosz pustakach daleko od placu budowy, jeśli będziesz musiał zapłacić kosmiczną kwotę za ich transport? Możesz także sprawdzić, z czego zbudowano domy w okolicy lub zapytać przyszłych sąsiadów o to, gdzie kupowali swoje materiały budowlane.