Mostek termiczny to taka specyficzna „dziura” w izolacji budynku. To miejsce, przez które ciepło z mieszkania ulatuje w powietrze. Warto wiedzieć, jak powstają takie mostki termiczne podczas tworzenia konstrukcji budowlanej oraz w jaki sposób sobie z nimi… poradzić!
Czym jest mostek termiczny?
Mostek termiczny powstaje w przegrodach budowlanych. Jest on po prostu… niepożądanym elementem takiej przegrody. Mostek termiczny posiada niskie przewodzenie ciepła, a więc zezwala na jego uciekanie z budynku. Rezultat posiadania mostków termicznych widoczny jest najmocniej , gdy zachodzi spora różnica temperatur między tą w budynku, a panującą na zewnątrz. Takie mostki termiczne pojawiają się wówczas np. w łączeniu ściany ze stropem. Bardzo często w mostku dochodzi do skraplania się wilgoci z powietrza. Czy to ma swoje konsekwencje? Oczywiście! Wówczas obszar wokół może się zbyt mocno nawilżyć, a stąd już krótka droga do pojawienia się… grzybów!
Jakie są rodzaje mostków termicznych?
Można wyróżnić aż dwa rodzaje mostków termicznych. Są to zatem mostki:
• liniowe – należą do bardziej kłopotliwych. Często można zauważyć je np. w miejscu, gdzie balkon przecina zewnętrzną ścianę. Przez utworzone podłużne pasmo łatwo ucieka wówczas ciepło.
• punktowe – pojawiają się przez mocujące elementy, jak kotwy stalowe.
Dlaczego mostki termiczne powstają?
W przypadku przyczyn powstawania mostków termicznych możemy mówić o:
- niejednorodnej przegrodzie w konstrukcji, czyli np. w krowi między izolacją dachu,
- przerwaniu ciągłości izolacji zwłaszcza, jeżeli zostanie ona ułożona nieszczelnie oraz niestarannie. Zazwyczaj pojawia się w miejscu niewłaściwego łączenia elementów izolacyjnych (np. w drzwiach i oknach) bądź połączeniach konstrukcji budynku.
- pocienieniu warstwy izolacji – mostek powstanie, gdy izolacja nie będzie zbyt gruba. Zatem warto zwracać uwagę na właściwy dobór jej już podczas projektowania domu zwłaszcza w tych miejscach, gdzie mostki termiczne lubią się pojawiać.
W jakich miejscach mogą pojawić się mostki termiczne?
Do najczęstszych miejsc, gdzie mostki termiczne się pojawiają, należą:
- łączenia ścian ze stropem oraz stropów z piwnicą,
- połączenia typu: ościeżnica-ościeże (okna / drzwi), ościeżnica-dach, balkon-strop oraz dach-ściana zewnętrzna,
- gzymsy, płytki balkonowe i daszki,
- tarasy, kominy,
- wieńce i nadproża,
- system odprowadzania wody z deszczówki,
- podciągi, stropy nadwieszone,
- barierki,
- elewacje z drewna.
W jaki sposób można usunąć mostek cieplny?
W miejscach takich, jak okno, mostki termiczne pojawiają się naturalnie. Problemem jest, że nie da się ich w pełni zlikwidować, gdyż trzeba by było zamurować… ściany. Oczywiście, w takich miejscach skutecznym sposobem na usunięcie mostka będzie prawidłowa obróbka wokół okna. Zamontuj podokienniki, by pozbyć się mostków – takie często pojawiają się w dzisiejszych, nowoczesnym budownictwie. Nie da się ukryć, że dawniej osadzano okna nieco głębiej – dziś już tego się nie robi, stąd częste mostki termiczne. Możesz wykonać też np. ocieplenie ościeży i wykorzystać w tym celu materiał termoizolacyjny, posiadający choć minimalny współczynnik przewodności cieplnej. Wiadomo – im grubszy materiał, tym mniejsza szansa na mostek termiczny!
Jedną z metod może okazać się także termowizja. Warto wykonywać zdjęcia termowizyjne, aby dokładnie móc zobaczyć rozkład cieplny wybranego elementu konstrukcji budowlanej. Dzięki termowizji możesz dojrzeć, skąd ucieka ciepło!
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Warto pamiętać o jeszcze trzech punktach, skąd ucieka ciepło. Weź zatem pod uwagę również:
- cokoły i ściany fundamentowe – zabezpiecz je przy pomocy materiału termoizolacyjnego, który będzie jak najmniej nasiąkliwy. Wykonaj zabezpieczenie od ławy fundamentowej do miejsca ocieplenia. Ochroń też płyty poniżej gruntu, bo to tam dostaje się wilgoć i woda.
- płyty balkonowe – nie da się ukryć, że balkon sam w sobie często stanowi mostek termiczny. Musisz więc za wszelką cenę sprawić, aby się nim nie stał! Całe szczęście, w nowych konstrukcjach budowlanych raczej zabezpiecza się balkony już w momencie ich wylewania. Jednak już te starsze balkony wymagają dodatkowej warstwy ocieplenia i to z… obu stron płyty balkonowej! Warto również zabezpieczyć go przed wilgocią, np. dzięki wykończeniu balkonu terakotą bądź płytkami ceramicznymi. Możesz także zrobić izolację krawędzi przy ścianie. Ważne będzie również wypełnienie wszelakich szczelin pomiędzy płytami. Do tego przyda się… pianka poliuretanowa!
- mocowania płyt i wzmocnienie konstrukcji – czasami przyklejenie płyt termoizolacyjnych okazuje się mało wystarczalne. Nie zawsze usuniesz dzięki nim mostki termiczne. Przyda się więc wzmocnienie konstrukcji dzięki mocowaniu… kołkami. To dobre rozwiązanie szczególnie w wysokich budynkach bądź ścianie z podłożem nienośnym. Osobnej izolacji będzie wymagać także balustrada, markiza bądź zadaszenie. Zastosuj w tym celu wkładki termoizolacyjne, które są wytrzymałe na wszelakie odkształcenia!