Klimatyzacja w mieszkaniu to doskonała inwestycja zwłaszcza na okres letni i zimowy. Większość nowoczesnych urządzeń potrafi bowiem zarówno chłodzić podczas upałów, jak i grzać kiedy jest zimno. Jednak, używanie klimatyzatorów często wiąże się również ze sporymi kosztami eksploatacji. W jaki sposób można więc nieco zmniejszyć rachunki za klimatyzację?

Klimatyzacja kontra zużywanie energii w mieszkaniu

Jak można zauważyć każdego roku, w momencie nadejścia długofalowych upałów ludzie chętnie kupują klimatyzatory do swoich mieszkań. Jest jednak spora grupa ludzi, która wystrzega się kupna tego typu urządzenia – głównie ze względu na myśl o wysokich rachunkach za klimatyzację, jakie przyjdzie im później płacić. Jednak, czy faktycznie klimatyzator musi generować wysokie koszta jego eksploatowania? Wystarczy, że samodzielnie policzysz, ile może Cię to kosztować – bo może okazać się, że te koszta wcale nie są aż tak przerażające, jak piszą ludzie w Internecie! Warto zatem znać parametry urządzenia, jakie chcesz kupić – chociażby te podstawowe.

Oczywiście nikt nie powiedział, że łatwo jest wybrać klimatyzator. W domowych warunkach można nim bowiem schłodzić czy ogrzać maksymalnie dwa pomieszczenia (jak w bloku). Wówczas jeden klimatyzator będzie wystarczający – jednak trzeba go też odpowiednio dobrać do wielkości posiadanego metrażu. W większych domach często jeden klimatyzator nie wystarczy. Gdziekolwiek jednak klimatyzator nie będzie zamontowany, warto będzie zwrócić uwagę na jego odpowiednią moc. Szacuje się, że na metr kwadratowy potrzeba 100 W mocy klimatyzatora. Oprócz tego, trzeba pamiętać o:

  • ilości okien w domu,
  • rozmieszczeniu okien,
  • nasłonecznieniu przez dzień.

Jak obliczyć szacunkowe koszta rachunków za klimatyzację?

Oczywiście trzeba pamiętać o tym, żeby szukać klimatyzatorów takich, które zużywają jak najmniej prądu. I, wbrew pozorom, łatwo można samodzielnie obliczyć koszta, które może klimatyzator generować! Parametry, jakie potrzebujesz do obliczenia szacunkowych kosztów, to:

  • założony czas pracy urządzenia w ciągu dnia,
  • cena kWh u operatora (odczytasz to w katalogu albo etykiecie sprzętu),
  • pobór mocy klimatyzatora,
  • roczne zużycie energii elektrycznej urządzenia (określone przez producenta).

Okej, masz już wszystkie dane. Jak więc wyliczyć roczny pobór energii? Wystarczy pomnożyć całkowity pobór energii (pełne obciążenie) przez ok. 500 godzin jego pracy (w skali całego roku). Oczywiście, to tylko wartość szacunkowa – jak wiadomo, każde urządzenie pracuje… zupełnie inaczej. Wzór, który pomoże oszacować koszta, znajduje się poniżej:

  • E_el, doba = t * P
  • E_el, doba – dobowe zużycie energii (liczone w kWh / dzień)
  • t – czas pracy urządzenia w ciągu doby (liczony w w h/dzień)
  • P – pobór mocy przez klimatyzator (liczone w kW)

Wartość, jaką uzyskasz, należy pomnożyć przez koszt 1 kWh. Właśnie takie wyliczenia pozwolą oszacować, ile kosztuje używanie klimatyzatora w ciągu jednego dnia. Dzięki temu będziesz wiedział, w jaki sposób możesz na jego eksploatacji… nieco oszczędzić! Wyliczenia pozwolą Ci także oszacować koszta używania klimatyzacji przez jeden miesiąc. Oczywiście, do najprostszych zadań to nie należy, jednak warto znać zbliżone liczby – wówczas można bowiem chociaż trochę wpłynąć na końcową cenę przy miesięcznym rozrachunku za klimatyzację!

Czy klimatyzacja może być oszczędna?

Niezwykle istotnym parametrem, jaki powinien zwrócić Twoją uwagę podczas zakupu wymarzonego urządzenia, jest… klasa energetyczna! Klimatyzator będzie najbardziej energooszczędny, jeśli będzie posiadał klasę A+++. Jest to zdecydowanie najwyższa klasa energetyczna, a klimatyzatory posiadające właśnie tę klasę będą zużywały najmniej prądu. Pamiętaj także o:

  • sezonowej efektywności chłodzenia SEER
  • sezonowej efektywności grzania SCOP

Nie możesz zapomnieć o tych wskaźnikach, ponieważ im wyższą efektywność wg. nich będzie mieć Twój klimatyzator, tym mniej zużyje on energii. Ważne też, by klimatyzacja posiadała tryb oszczędny – to pozwoli Ci na zmniejszenie kosztów eksploatacji o nawet… 75 %! Warto również szukać klimatyzatora, jaki będzie w stanie informować o stanie zużytej energii – to nowoczesne urządzenia, które są już technologicznie zaawansowane. Dzięki takim rozwiązaniom łatwiej będzie policzyć koszta miesięczne, jakie klimatyzacja może wygenerować.

Podsumowanie

Oczywiście, samodzielne liczenie ostatecznych kosztów do najprostszych nie należy – wynika to również nie tyle ze względu na samą trudność wzoru, ale i zmienność czynników atmosferycznych. A, jak wiadomo, one znacznie wpływają na ogólną pracę klimatyzatorów. Zależnie od warunków, urządzenia używać będzie się bowiem w odmienny sposób. Jeżeli jednak parametry podane przez producentów są czytelne, a na etykietach energetycznych wypisane masz wyraźnie cyfry i liczby, możesz być w stanie chociaż szacunkowo samodzielnie określić przybliżone koszta. Tym sposobem, będzie Ci łatwiej dobrać klimatyzator do swoich możliwości i… ograniczyć wysokość rachunków za urządzenie!