Domy piętrowe albo z poddaszem użytkowym to bardzo częsty wybór naszych Klientów. Jednym z powodów popularności tego typu domów jest to, że większość planów miejscowych lub warunków zabudowy narzuca taki typ zabudowy albo wymusza spory kąt nachylenia dachu.
Taka geometria budynku skutkuje powstaniem na poddaszu dużej powierzchni, którą nie warto zostawiać niewykorzystaną.
Kolejnym powodem jest często nieduży rozmiar działki. Dom parterowy z trzema sypialniami, pokojem dziennym i np. podwójnym garażem, zajmuje większą powierzchnię i wymaga większej działki, niż jego piętrowy odpowiednik. Niemniej dom parterowy można łatwiej zintegrować z otaczającą dom zielenią, tworząc na przykład osobne wyjścia z sypialni prosto do ogrodu.
Dom piętrowy jest też nieco tańszy w eksploatacji, gdyż stosunek powierzchni ścian zewnętrznych do kubatury ogrzewanej wypada korzystniej dla takich domów dzięki zwarta bryle budynku. No i w domu piętrowym możemy mieć balkon! Dla wielu osób to nieodzowny element domu.
Bardzo ważnym aspektem jest również wyraźne wydzielenie strefy dziennej i strefy nocnej - ulokowanie sypialni na piętrze pozwala w prosty sposób wydzielić je jako prywatną strefę właścicieli, dzięi czemu do dyspozycji gości pozostaje wówczas głównie parter.. Wadą tego rozwiązania są schody, które trzeba pokonywać wielokrotnie każdego dnia, co dla osób w podeszłym wieku staje się pewną komplikacją w swobodnym przemieszczaniu się po domu.
Także skosy dachu w domach piętrowych i z poddaszem bywają powodem licznych dyskusji - oczywiście dla osób wybierających domy z poddaszem skosy stanowią o uroku takiego poddasza, ale jest to kwestia indywidualnych preferencji.
Mamy nadzieję, że wskazanie Państwu tych cech projektów parterowych i piętrowych pomoże podjąć Państwu decyzję o wyborze idealnego domu.