Domy jednorodzinne z pompą ciepła stale zyskują na popularności. Z tego artykułu dowiesz się, w jakiej sytuacji będzie warto zastanowić się nad właśnie takim rozwiązaniem. Średnie wymiary domu, na jaki decydują się polskie rodziny to ok 150 m2. Właśnie dlatego, omówimy zasady instalacji pompy ciepła oraz jej opłacalność na przykładzie domu o takiej właśnie powierzchni.


DLACZEGO NIE GAZ?

Z instalacją kotła gazowego wiążą się dość wysokie koszty. Związane jest to z koniecznością wybudowania m.in.:
- komina,
- obróbek dachowych,
- elewacji komina,
- instalacji gazowej,
- przyłącza gazu.

Często za tę samą cenę można zainstalować pompę ciepła. W niedużych domach częstym problemem jest brak miejsca na kotłownię. Na kocioł i opał trzeba poświęcić przecież co najmniej kilkanaście metrów kwadratowych powierzchni domu, a to generuje dodatkowe koszty. Kolejnym problemem jest duża moc grzewcza kotłów na paliwa stałe, wynikająca z ograniczeń technologicznych. Warto pamiętać o tym, że przewymiarowany kocioł nie uzyskuje najwyższej możliwej sprawności, przez co ogrzewanie nim przestaje być ekonomiczne.

ZALETY DOMU Z INSTALACJĄ POMPY CIEPŁA

Dom z instalacją pompy ciepła to zarówno niskie koszty eksploatacyjne, jak i niższe koszty inwestycyjne. Udowadniają to chociażby symulacje rocznych kosztów c.o. i przygotowania c.w.u. dla budynków jednorodzinnych o powierzchni 150 m2, wykonane zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi. Sam koszt inwestycji w pompę ciepła jest zbliżony do kosztów łącznych zakupu i montażu kotła gazowego, komina, instalacji i przyłącza gazowego oraz dodatkowych urządzeń chłodzących.

Pompy ciepła pobierają ok. 75% wymaganej energii z otoczenia. Zatem, tę energię pozyskać możesz zupełnie bezpłatnie, wykorzystując jedynie ciepło słoneczne nagromadzone w powietrzu. Z sieci energetycznej (czyli prądu) pochodzi tylko 25% całkowitej energii, która jest konieczna do zasilenia pompy ciepła. Zatem, sam widzisz, dzięki pompie ciepła możesz niemal całkowicie uniezależnić się od kopalnych nośników energii i tym samym przysłużyć się swojej planecie!

Jeżeli postawisz na dom z pompą ciepła wysokiej jakości, prawdopodobnie nie będzie ona wymagała większych przeglądów. Oczywiście, warto robić to regularnie. Chociażby po to, aby pompa ciepła pracowała przez długi czas w tej samej wydajności. Przy okazji, żywotność pompy ciepła można porównać do kotła grzewczego, a więc może ona działać przez przynajmniej 20 lat. Choć na rynku dostępne są już urządzenia, które działają dłużej – nawet 25 lat! Oczywiście, w każdej chwili można wymienić pompę w domu na nowszą i bardziej ekonomiczną.

Pamiętaj też, że domy z pompą ciepła są domami energooszczędnymi, które zatrzymują nagromadzone w nich ciepło – niezależnie od tego, na jaki rodzaj budynku się zdecydujesz. Możesz więc zainwestować w dom parterowy z pompą ciepła, ale także w dom z poddaszem użytkowym lub budynek piętrowy. Warto zdecydować się na taki projekt domu, jeżeli chcesz w przyszłości zaoszczędzić na ogrzewaniu oraz zapewnić swojej rodzinie naprawdę wysoki komfort korzystania z domu.

PODSUMOWUJEMY

Przemyśl instalację pompy ciepła ze wzglądu na jej zalety:

  • stosunkowo niewysoka cena,
  • nieduże koszty użytkowania,
  • ekologiczne i energooszczędne rozwiązanie,
  • długa żywotność urządzenia.