Posiadasz niestandardowy rozmiar działki? Nie oznacza to jednak, że będziesz miał mniejsze pole manewru przy wyborze projektu domu! Dziś można bowiem z powodzeniem postawić dom na wąską działkę, mniejszą od 16-stu metrów. Jaki projekt domu na wąską działkę będzie najlepszy?
W jaki sposób dostosować dom na wąską działkę?
Jednym z najlepszych sposobów będzie ustawienie domu w zabudowie szeregowej albo bliźniaczej – zwłaszcza, gdy nie możesz na budowę domu przeznaczyć wielu pieniędzy. Wspólne instalacje będą mogły bowiem znacznie obniżyć koszta – podobnie, jak koszta samej budowy domu na wąskiej działce. Domy na niewielką działkę to również budynki wielokondygnacyjne bądź podpiwniczone, które są odpowiednio dostosowane do terenu.
Co to znaczy „odpowiednio dostosowane”? Otóż, projekt domu powinien być wówczas rozrysowany tak, by drzwi wejściowe mogły zostać wybudowane na węższej ścianie, a krótsze ściany ustawione równolegle do wejściowej bramy. Ewentualnie, wejście można też zlokalizować w narożniku domu – przez co lepiej gospodarować można wewnętrzną przestrzenią. Sprawdzonym rozwiązaniem jest też wejście z podcieniem albo balkon na górnej kondygnacji – o ile dom będzie z piętrem. Żeby dom na wąskiej działce był wygodny dla całej rodziny, powinien on być szeroki na co najmniej 10 metrów. Węższe domy będą wymagały wiele zręczności od projektanta! Jednak, w dalszym ciągu możliwe będzie zaaranżowanie takiej przestrzeni. W ofercie znajdziesz wiele projektów, które przeznaczone są na wąską działkę.
Żeby móc wybrać odpowiedni projekt domu na wąską działkę, należy poznać jej dokładne wymiary czy ograniczenia, jakie „nakłada” projekt domu. Dzięki temu zawęzisz swój krąg poszukiwań i skupisz całą swoją uwagę na projektach, będących odpowiednimi powierzchniowo i kubaturowo do przestrzeni, jaką posiadasz. Pamiętaj, że znając zalety oraz wady swojej działki, lepiej będziesz mógł też doprecyzować pożądaną wielkość domu!
Dom na wąską działkę – o czym pamiętać podczas wyboru?
Przede wszystkim, pamiętaj o dopasowaniu danego projektu do potrzeb wszystkich domowników. Nie możesz jednak zapomnieć przy tym o przepisach prawa budowlanego, które głoszą np. o minimalnych odległościach między granicą działki a budynkiem. Jeżeli więc Twoja działka ma do 16-stu metrów, to prawo pozwala zmniejszyć odległość między granicą domu a działki (bez drzwi i okien) do 1,5 metra. Gotowy projekt domu możesz dostosować do swojej działki w czasie adaptacji tak, by pokrywało się to z prawem budowlanym.
Podczas wybierania domu na małą działkę zwróć również uwagę na to, by istniała możliwość usytuowania go względem stron świata – strefa dzienna powinna znaleźć się od strony południowej. Będąc właścicielem wąskiej działki, powinieneś także zainteresować się Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego albo Warunkami Zabudowy dla swojej działki, dostępnymi w odpowiedniej gminie.
A co z garażem w domu na wąskiej działce?
Jest to jeden z większych problemów dla domów, które można postawić na niewielkiej działce. Ważny będzie komfortowy wjazd do takiego garażu i wygodny sposób jego użytkowania. Najkorzystniejszą opcją jest ulokowanie garażu przed domem, żeby wejście do domu zmieściło się na krótszej ścianie od frontu. Wówczas nie będzie też problemów z dostaniem się do garażu. Można też przenieść garaż za budynek – jednak tutaj trzeba postarać się o miejsce, jakie będzie konieczne do manewrowania pojazdem podczas wjazdu i wyjazdu z garażu.
Dom podpiwniczony lub piętrowy na wąskiej działce
Jest to jedno z najlepszych rozwiązań, jeżeli chodzi o budowę domu na wąskiej działce. Jeśli nie masz już możliwości, by dobudować dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, warto będzie zdecydować się na podpiwniczony lub piętrowy projekt domu. Piwnica może stać się idealnym miejscem na przechowywanie narzędzi czy domowych przetworów. Ważne będzie jednak, żeby zbadać grunt oraz poziom wody gruntowej – żeby nie okazało się, ze budowa domu jest nieopłacalna. Kiedy bowiem poziom wód gruntowych będzie znacznie wyższy od planowanego poziomu podłogi piwnicy, lepszą opcją będzie zbudować bardzo wysoki parter – o ile wciąż chcesz mieć w nim podpiwniczenie.
Doskonałym rozwiązaniem będzie też zbudowanie domu piętrowego albo z poddaszem użytkowym – zwłaszcza, kiedy chcesz zmniejszyć koszta związane z budową domu na wąskiej działce. Piętro nie dość, że łatwiej będzie wybudować, to będzie to tańsza (i lepsza do zaaranżowania!) opcja, niż podpiwniczenie. Zawsze warto będzie też zastanowić się nad domem szeregowym lub bliźniakiem na wąską parcelę – a już zwłaszcza w mieście! Tam bowiem każdy metr działki jest na wagę złota!