Ogrzewanie podłogowe czy standardowe grzejniki? A może to i to? Postaramy się przybliżyć wady i zalety tych rozwiązań.
Ogrzewanie podłogowe w ostatnich latach zyskało na popularności. Stojące grzejniki nie każdemu się podobają. Często rzucają się w oczy, psując przy tym wystrój pomieszczenia. Nie można zasłonić ich meblami, zajmują miejsce, a czasem utrudniają korzystanie z pokoju. Mogą być też problematyczne dla alergików. Kurz zbiera się na elementach urządzenia i przypieka, co potęguje jego negatywne oddziaływanie. W ogrzewaniu podłogowym ruch powietrza jest mocno ograniczony, całość jest zabudowana, więc problem ten nie występuje. Dodatkowo, w tym przypadku rezygnujemy z dywanów i wykładzin, które często są głównym siedliskiem roztoczy.
Mimo tego, że koszty samego montażu są spore, ogrzewanie podłogowe w długoterminowym użytkowaniu okazuje się tańsze. Ciepło promieniujące „od stóp” odbierane jest inaczej, niż w przypadku standardowych grzejników. Odczuwamy temperaturę wyższą, niż w rzeczywistości – różnica ta wynosi około 2 stopni.
Oczywiście rozwiązanie to nie jest pozbawione wad. Rodzaj ogrzewania trzeba dostosować do możliwości adaptacji budynku. Ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdzi się w domach (na przykład w tym z projektu ARABELLA. Inaczej jest w przypadku nowych i już istniejących. W nowo projektowanym domu koniecznie jest uwzględnienie tego już na samym początku. Trzeba zaplanować sposób wykończenia podłogi, jej wysokość, planowane rozmieszczenie mebli. Tego typu ogrzewanie potrzebuje też specjalnego wykończenia. Należy wybrać materiały utrzymujące ciepło. Drewno nie sprawdza się tu zbyt dobrze, lepszym wyborem będą płytki ceramiczne lub terakota.
Ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach z małą ilością mebli
Ogrzewanie podłogowe rzadko stosuje się w całym domu. Zazwyczaj wybiera się je do salonu, holu, łazienki. Dzieję się tak przez wzgląd na to, że powierzchnia podłogi nie powinna być zbyt mocno zastawiana meblami. Jeśli są konieczne, ich nóżki powinny mieć przynajmniej 5cm. Najlepiej więc wybrać system mieszany i na przykład w sypialni, wybrać standardowe ogrzewanie.